13 éves a Wikipédia
2014. január 16.
2001. január 15-én indult útjára a Wikipédia, a közösségszerkesztésű enciplodépia, amely jelenleg a leglátogatottabb oldalnak számít a világhálón a maga több mint 30 millió bejegyzésével.
A Wikipédia egy nyílt tudástár, mely számos nyelven információk széles tárházát kínálja a netes közönségnek: személyekről, fogalmakról, de szinte bármiről lehet szócikket írni, hiszen a tartalmakat maguk a felhasználók hozzák létre.
Az oldalt két fiatalember hozta létre: Jimmy Wales és Larry Sanger, aki megálmodta az oldal nevét. A „wiki” hawaii szó eredetileg gyorsat jelent, a „pédia” kifejezés pedig a görög nyelvről származik: a paideia szó nevelést jelent.
Jelenleg több mint 365 millió felhasználója van, és az évek során a legnézettebb internetes oldallá nőtte ki magát. A felhasználók több mint 30 millió bejegyzést olvashatnak 287 nyelven.
A siker ellenére a Wikipédia ugyanolyan minimalista dizájnnal bír most is, mint amikor elindult. Természetesen ez a tudásbázis nem helyettesíti a valódi enciklopédiákat, lévén, hogy felhasználók szerkesztik, viszont a tartalmakat időközben bárki szerkesztheti. Vagyis, ha hibát fedezünk fel az oldalon, mi magunk is „belepiszkálhatunk” az egyes bejegyzésekbe. A Wikipédia már több mint 13 éve bizonyul sokak számára hasznos segédeszköznek – persze csak alapos utánajárás, hitelesség ellenőrzése mellett.
Forrás: Mashable.com
Kapcsolódó cikkek
- Vége a férfias internetnek Magyarországon?
- A British Airways járatain egész úton mobilozhatunk
- A British Airways járatain a teljes út alatt lehet mobilozni
- Háromszorosára nőhet a világ internet-adatforgalma 2017-re
- Már tízezer nagyi az interneten
- A Yandex új alapokra helyezi a netes keresést
- Netkapcsolat nélkül is elérhető lesz a Twitter mobilon
- Megvannak az év legjobb honlapjai
- UAG4100 Unified Dual-radio Access átjárót mutatott be a ZyXEL
- Már nem csak okostévéken fut a fuso Premium