KonkrĂ©t gyanĂș a Deutsche Telekom elnöke ellen

A Deutsche Telekom AG nyolc vezetƑ tisztségviselƑje, köztük jelenlegi elnöke ellen folyik nyomozás a balkáni leányvállalatoknál történt vesztegetés gyanúja alapján - írták szerdán német újságok a cég bejelentésére hivatkozva.

A német ügyészséget az amerikai hatóságok jogsegély-kérelme késztette lépésre az ügyben. Mivel a Deutsche Telekom részvényei a New York-i tƑzsdén is forognak, az ottani felügyeletnek (SEC) szemet szúrt a német konszern magyarországi leányvállalata, a Magyar Telekom 2005. évi üzleti jelentésében fölmerült hiányosság. Egy könyvvizsgáló cég több millió eurós tanácsadói kifizetésekre bukkant a jelentésben, amelyekkel szemben nem állt ellenszolgáltatás.

 Jól értesült körök szerint a SEC akkor felajánlotta, hogy pénzbírság ellenében leállítja a vizsgálatot, a DT azonban nem volt hajlandó fizetni. Ezt követƑen fordultak az amerikaiak jogsegélyért a bonni ügyészséghez.

 Egy belsƑ vizsgálat összesen 24 millió euró kifizetésére derített fényt mintegy 20 különbözƑ cég részére. A DT konszern leányvállalata által felkért ügyvédi iroda, a White & Case kimutatása szerint a pénzek azt a célt szolgálták, hogy engedményeket csikarjanak ki a macedón kormánytól.

 René Obermann DT-elnöknek, aki öt évvel ezelƑtt a konszern nemzetközi mobiltelefon-részlegét irányította, azt vetik a szemére, hogy alkut kötött a macedón telefontársaság (Makedonski Telekom, MakTel) elnökével. Ennek értelmében a német üzletember azzal a feltétellel hagyta jóvá osztalék fizetését a MakTelnél, ha elmarad a macedón távközlési piac tervezett megnyitása a vetélytársak elƑtt.

 Mind a Deutsche Telekom, mind Obermann visszautasítja a fenti állításokat. A konszernfƑnök kedden az MTI-hez is eljuttatott nyilatkozatában leszögezte: a vele szemben fölmerült vesztegetési gyanú teljesen alaptalan, s ez rövid idƑn belül be fog bizonyosodni.

 A Magyar Telekomnál a már évek óta folyó vizsgálatról az MTI-vel szeptember elején közölték, nincs új fejlemény, a vállalat errƑl már mindent közölt a jelentéseiben és közleményeiben.

 A Magyar Telekom 2005. évi pénzügyi jelentésének auditálása során a PricewaterhouseCoopers két olyan szerzƑdést talált, amelyek természete és üzleti célja nem volt egyértelmƱ. A következƑ év februárjában a társaság audit bizottsága megbízta az amerikai White&Case jogi irodát, vizsgálja meg, hogy a társaság a szerzƑdések alapján végrehajtott-e olyan kifizetéseket, amelyek jogszabályba, vagy a cég belsƑ szabályozásaiba ütköznek.

 Az iroda szerint okkal feltételezhetƑ négy, 2005-ben kötött tanácsadói szerzƑdés esetében, hogy azokat nem megfelelƑ céllal kötötték. Megállapították továbbá, hogy 2006-ban bizonyos munkavállalók a vizsgálat számára releváns bizonyítékokat semmisítettek meg. Ezen kívül a White&Case talált több olyan szerzƑdést is a macedón leányvállalatnál, amelyek további vizsgálatot tettek szükségessé.

 Az azóta befejezƑdött vizsgálat kiderítette, hogy szándékos szabálytalanságok történtek. Ugyanakkor a montenegrói szerzƑdésekkel kapcsolatban elégtelenek a bizonyítékok arra vonatkozóan, hogy a négy tanácsadói szerzƑdés alapján történt hozzávetƑlegesen 7 millió euró kiadás törvényes üzleti célokat szolgált" és meggyƑzƑ bizonyítékok vannak arra, hogy ezen kiadások törvénytelen célokkal kapcsolatosan történtek."

 A jelentés kimondja azt is, hogy nem tárt fel macedón kormányzati tisztviselƑk, vagy politikai pártok vezetƑi által kapott kifizetéseket igazoló bizonyítékot. A jelentésben semmi sem utal arra, hogy a társaság jelenlegi felsƑ vezetƑi vagy igazgatósági tagjai bármilyen szabályt megszegtek volna. Az említett ügyekben több hatósági vizsgálat most is folyamatban van.

 A társaság külsƑ jogi tanácsadóján keresztül a közelmúltban megbeszéléseket kezdett az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériumával (DOJ) és az Egyesült Államok Értékpapír- és TƑzsdefelügyelettel (SEC) a vizsgálataik egyezség útján történƑ lezárásának lehetƑségével kapcsolatban, de még nem jutottak megállapodásra.

 A Magyar Telekom legutóbb, a 2010 elsƑ félévi gyorsjelentésében azt közölte, hogy az ügyek büntetƑ vagy polgári jogi szankciókhoz vezethetnek. Ezen túlmenƑen nem tudja azt sem megbecsülni, hogy mikor zárulnak le a vizsgálatok, s hogy mi lesz következményük.

 A Magyar Telekom 2010 elsƑ félévében 1,4 milliárd forintot fordított a vizsgálatokra, de az összes költség már 20 milliárd forint közelében van.
 

 
 
 

KapcsolĂłdĂł cikkek

 

Belépés

 

 

RegisztrĂĄciĂł