A Központi Szolgáltatási Főigazgatóság reagálása a vádakra

A Központi Szolgáltatási Főigazgatóság közleményben hangsúlyozta, hogy a főigazgatóság biztosítja az esélyegyenlőséget szoftverlicencek beszerzésére irányuló eljárásában.

"Olcsóbban és többféle köztük nyílt forráskódú licenceket is beszerezhetnek az intézmények a központosított közbeszerzés keretében. A központosított közbeszerzésekkel a kormányzat nem korlátokat szab, hanem éppen hogy kapukat nyit az intézmények előtt, hogy a lehető legkedvezőbb feltételekkel juthassanak hozzá a szükséges szoftverekhez. A közbeszerzési eljárás nyílt, így bármilyen cég jelentkezhet, amelyik megfelel a pályázati kiírásban meghatározott gazdasági, pénzügyi és műszaki feltételeknek.

A központosított beszerzés előnye, hogy a jelentős nagyságrendnek köszönhetően nagyobb árkedvezményt lehet elérni, mintha minden intézmény külön-külön bonyolítaná le beszerzéseit. A Központi Szolgáltatási Főigazgatóság ráadásul több győztes pályázóval is keret-megállapodást köthet az eljárás eredményeként, így egy-egy konkrét beszerzés esetén az érintett intézmények újra versenyeztethetik a Központi Szolgáltatási Főigazgatóság eljárásán győztes cégeket. Az újabb verseny során így további kedvezmények érhetőek el.

A sajtóhírekkel ellentétben semmilyen előírás nincs arra, hogy a közigazgatási szerveknél, vagy más intézményeknél milyen szoftvereket alkalmazzanak. A központosított közbeszerzés csupán egy lehetőséget biztosít arra számos intézménynek köztük minisztériumoknak, önkormányzatoknak, felsőoktatási intézményeknek, kórházaknak, bíróságoknak és ügyészségeknek hogy a Központi Szolgáltatási Főigazgatóság által kötött keret-megállapodás segítségével kedvezőbb feltételekkel tudják beszerezni a számukra szükséges számítógépes programok licencét.

A Központi Szolgáltatási Főigazgatóság 2008. január 3-án írt ki központosított közbeszerzési eljárást a korábban beszerzett licencek bővítésére, kiegészítésére, meghosszabbítására, verzió-követésére, cseréjére, valamint új szoftverlicencek beszerzésére és kapcsolódó szolgáltatások teljesítésére. Az eljárás alapján a Központi Szolgáltatási Főigazgatóság a győztes pályázókkal keret-megállapodást köt maximum 4 évre, illetve a meghatározott 25 milliárd forintos keretösszeg erejéig.

Az eljárás nyílt, így bármilyen cég jelentkezhet, amelyik megfelel a pályázati kiírásban meghatározott gazdasági, pénzügyi és műszaki feltételeknek. A bírálati feltétel a legalacsonyabb ár. A kiírásban pontosan a "Microsoft vagy azzal egyenértékű" kifejezés szerepel a beszerzési tárgy meghatározásánál, amire a Közbeszerzési Törvény 58. paragrafus (8) bekezdés lehetőséget biztosít azért, hogy a meghatározás közérthető legyen. A közbeszerzési eljárásban tehát nincs olyan megkötés, mely kizárná a nyílt forráskódú termékeket a versenyből, sőt, a kiírásban több helyen is szerepel, hogy valamennyi, a beszerzés tárgyával egyenértékűnek minősülő termékkel ajánlatot lehet tenni.

Amennyiben bármelyik intézmény olyan szoftverlicencet akar beszerezni, amelyre a Központi Szolgáltatási Főigazgatóságnak nincs érvényes szerződése, keret-megállapodása, akkor ezt természetesen saját hatáskörben megteheti.

A Központi Szolgáltatási Főigazgatóság nem csupán Microsoft keret-megállapodással rendelkezik. A központosított közbeszerzés intézményi köre már több éve, más keret-megállapodások alapján, például Linux operációs rendszereket, nyílt dokumentum-formátumú (ODF) irodai programcsomagokat is vásárolhat. A terméklistákban a SuSe és RedHat Linux termékek mellett, az ajánlattevők döntésének megfelelően, OpenOffice termékek is megjelentek. Jelenleg is vásárolhatóak a Központi Szolgáltatási Főigazgatóság közbeszerzési katalógusa alapján mind az Open SKM Agency Kft. által képviselt StarOffice, mind az ULX Kft. által képviselt RedHat termékek, termékskálájuk igen jelentős részével."

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció