Magyarországra érkezett az Oracle Database 11g

Az Oracle Hungary 2007. szeptember 13-án nagyszabású szakmai nap keretében mutatta be az Oracle adatbázis-kezelő legújabb, 11g változatát, amely a számítóhálózatok széles körű alkalmazását és bővítését hivatott felgyorsítani, és mintegy 400 funkciójával megoldást nyújt azokra a valós problémákra, amelyekkel a vállalatok napjainkban a leginkább szembesülnek.

„Az Oracle a megalakulása óta eltelt 30 évben a folyamatos innovációra épít. Az állandó újításnak és fejlesztéseknek köszönhetően az Oracle adatbázis-kezelője már évek számos olyan fontos funkciót tartalmaz, mint például a biztonság és menedzselhetőség szempontjából nélkülözhetetlen particionálás. A piaci előnyünk oka nem kérdéses, hiszen konkurenseink csak mostanában jelentettek be olyan funkciókat, amelyeket az Oracle már 5-7 évvel ezelőtt bevezetett, és azóta folyamatosan továbbfejlesztett” – mondta Füzes Péter, az Oracle Hungary ügyvezetője.

Az Oracle Database 11g megjelenését különösen indokolttá teszik azok a közös kihívások, amelyek ma a fejlődni akaró, innovatívan működő cégek mindegyikét érintik és a Magyarországon is jól érzékelhetőek: a változó struktúrájú és mennyiségű információ felhalmozódása, a valós idejű adatelérés igénye, a növekvő biztonsági és megfelelőségi elvárások, a magasabb minőségű szolgáltatás biztosítása kisebb költséggel, a változások gyorsabb üteme.

Az Oracle az adatbázispiacon


A Gartner piackutató cég 2006-os adatai szerint az Oracle globális piaci részesedése 47,1% volt, amely valamivel magasabb az egy évvel korábban mért 46,8 %-hoz képest. Ezzel a vállalat nagyobb piaci részt tudhat magénak, mint az őt követő két versenytársa összesen. Az adatbázisok értékesítéséből származó bevétel 2006-ban 14,9%-kal 7,2 milliárd amerikai dollárra nőtt, amely meghaladja az iparágra jellemző 14,2%-os átlagos növekedési ütemet.

A cég piaci részesedése Linux platformon 2%-os növekedése mellett 2006-ban 82,6% volt, az ebből származó forgalomnövekedés pedig a piaci átlagot több mint 5%-kal meghaladva elérte a 70%-ot. A relációs-adatbáziskezelőkből (RDBMS) származó bevételek Linuxon elérték a 1,94 milliárd amerikai dollárt, amely 72%-os növekedést jelent a 2005-ben elért 1 milliárdhoz képest.

Emellett az Oracle adatbázissal a felhasználók elégedettsége is kiemelkedően magas, a legutóbbi kutatás alapján az általános ügyfélelégedettségi arány globálisan 92%.

A hazai piac

Az Oracle adatbázispiaci részesedése Magyarországon az IDC CEMA szerint 67,1%, és itt is elmondható, hogy több, mint a két őt követő versenytársé összesen. Bár a köztesszoftver- és alkalmazás-bevételek aránya dinamikusan növekszik, a cég új licencértékesítésből származó forgalma több mint fele továbbra is erről a területről folyik be. A hazai piacra jellemző trend, hogy az adatbázislicencek vásárlása mellett a vállalatok egyre többet fordítanak az alapfunkciókon túlmutató opciókra, ezeken belül is leginkább a folyamatos rendelkezésre állással, a méretezhetőséggel, a menedzsmenttel kapcsolatos funkciókra, illetve az adatparticionálásra.

A legnagyobb növekedés a grid megoldások előszobáját jelentő RAC (Real Application Cluster, azaz olcsó számítógépekből kialakított, könnyen skálázható fürtözött rendszerek) területen látható, e téren a forgalom 100%-kal nőtt az előző évhez képest. Az e téren elért eredmény egyrészt annak köszönhető, hogy a termék már több hazai ügyfélnél bizonyította képességeit. Jó példa erre a Vodofone, ahol több rendszer fut párhuzamosan egy griden, és az erőforrásokat aszerint allokálják, hogy az adott pillanatban milyen célra mennyi szükséges. Másrészt, míg a hazai ügyfelek a RAC megoldásokat eleinte a magas rendelkezésre állás miatt választották, addig ma már egyre inkább a méretezhetőség kerül előtérbe, amely például az adattárház projektekben különösen fontos szempont.

Az Oracle és partnerei az elmúlt 5 évben közel 2000 hazai szervezet számára értékesítettek adatbáziskezelőt vagy adatbázis-opciót. A cég legnagyobb hazai ügyfelei közé tartozik többek között az APEH, az OTP, a Magyar Telekom, az Államháztartási Hivatal, az OEP, a Központi Adatnyilvántartó Hivatal, az ORFK, az Erste Bank, a K&H Bank, a Magyar Posta, a MOL, a VPOP, a KSH, a T-mobile, a Pannon, a Paksi Atomerőmű és a Malév. Többségük várakozással tekint a 11g-ben megjelenő olyan újdonságok elé, mint a transzparens adattitkosítás, az adatelérést is gyorsító tömörítés vagy a kifinomult adatpartícionálás.

A hazai ügyfelek új megoldások iránti nyitottságát és a 10g elterjedtségét mutatja a magyar piacon, hogy az Oracle Support szervezetéhez érkezett megkereséseknek már 70%-a az adatbázis legutóbbi, 10g verziójával kapcsolatos.

Az adatbázisok felhasználásának a célja igen sokrétű. A rendőrség például a bűnüldözési rendszere adatainak folyamatos, országos szintű eléréséhez alkalmazza. A mobilszolgáltatók elsősorban adattárházakat hoznak létre a terabyte nagyságrendű adatmennyiség tárolására és elemzésére. Figyelemre méltó, hogy Magyarországon, az OTP-nél található a világ egyik legnagyobb adatbázisa, amely 2005-ben a „csúcsterhelés” kategóriában végzett a globális versenyben az élen, míg a „bruttó adatbázisméret” kategóriában a 8., a „ténylegesen kezelt nettó adatmennyiség” kategóriában pedig a 3. helyet érte el.

A nagy- és középvállalatok az Oracle adatbázis Enterprise Edition változatát preferálják, mert kifizetődőnek találják az abban található extra képességeket. Mindemellett egyre több kis- és középvállalat vezet be adatbáziskezelőt, amely elsősorban a kedvező árazású Standard Edition és Standard Edition One változatok megjelenésének köszönhető.

Oracle Database 11g

A mintegy 400 funkcióval felvértezett, 15 millió tesztórával és 36 ezer munkahónapos fejlesztéssel elkészült Oracle Database 11g az Oracle minden eddigi termékénél innovatívabb és magasabb minőséget képvisel.

A 11g-vel a szervezetek saját ellenőrzésük alá vonhatják vállalati adataikat, jobban átláthatják üzletmenetüket, és a korábbiaknál gyorsabban és magabiztosabban alkalmazkodhatnak a rohamtempóban változó versenykörnyezethez. Ehhez az új verzió kibővített formában kínálja az Oracle egyedi adatbázis-fürtözési, adatközpont-automatizálási és terheléselosztási funkcióit. A biztonságos, magas rendelkezésre állású és jól méretezhető, ugyanakkor alacsony költséggel üzemeltethető kiszolgálókból és tárolóhelyekből álló számítóhálókkal az Oracle ügyfelek még a legmagasabb követelményeket támasztó tranzakciófeldolgozási, adattárházi és tartalomkezelési alkalmazásoknak is meg tudnak felelni.

  • A valós alkalmazásteszteléssel csökkenthető a módosítások idő- és költségigénye, valamint a kapcsolódó kockázat mértéke


Az Oracle Database 11g számos fejlett önműködő felügyeleti és automatizációs szolgáltatással segíti a szervezeteket abban, hogy megfeleljenek a szolgáltatási szintekre vonatkozó megállapodásokban rögzített feltételeknek. Az olyan szervezetek esetében például, amelyek rendszeresen kénytelenek frissíteni adatbázis-kezelő és operációs rendszerszoftvereiket, illetve gyakran módosítanak hardverkonfigurációjukon és rendszereiken, a 11g Oracle Real Application Testing alkalmazása elsőként az adatbázis-kezelők közül lehetővé teszi, hogy gyorsan, ellenőrzötten és költséghatékonyan kipróbálják és menedzseljék az informatikai környezetükben bekövetkezett változásokat.

  • Minden eddiginél kedvezőbb megtérülés a katasztrófahelyzetek utáni visszaállítás tekintetében


Az 11g részét képező Oracle Data Guard alkalmazással az ügyfelek tartalékrendszereik kapacitását hasznosítva javíthatják az éles üzemi környezet teljesítményét, és egyben megvédhetik azt a teljes telephelyet érintő katasztrófahelyzetek következményeitől. A Data Guarddal lehetővé válik, hogy a rendszer egyazon tartalék adatbázist egyidejűleg olvasásra és visszaállításra is használja, így az riportolásra, biztonsági mentésre, próbaüzemre, illetve az éles üzemi adatbázis-kezelő rendszerleállás nélküli, gépenként történő frissítésére is felhasználható. A terhelés egy részét az élesről a tartalék rendszerre átcsoportosítva az Oracle Data Guard nemcsak az éles rendszerek teljesítményét fokozza, hanem a katasztrófahelyzetek utáni visszaállításhoz is az eddigieknél költséghatékonyabb módszert kínál.

  • Bővített adatéletciklus-menedzsment és tárolókezelés


Az Oracle Database 11g teljesen újszerű adatparticionálási és tömörítési funkciókkal rendelkezik, ami költséghatékonyabb adatéletciklus-menedzsmentet és tárolókezelést tesz lehetővé. Az 11g számos, korábban manuálisan végzett adatparticionálási műveletet automatizáltan képes elvégezni, és a tartomány, hash és lista alapú particionálás mellett immár intervallum, referencia és virtuális oszlopparticionálásra is lehetőség nyílik. Az új verzió emellett egy sor összetett particionálási lehetőségre is módot ad, így például a tárolókezelés üzleti szabályok mentén is megoldható.
Az Oracle Database 11g az adatbázis-kezelő már régóta ismert adattömörítési képességeire építve immár strukturált és strukturálatlan (LOB) adatok fejlett tömörítéséhez is használható tranzakciófeldolgozási, adattárházi és tartalomkezelő környezetekben. Ezzel az új funkcióval kétszeres, háromszoros, sőt akár nagyobb tömörítési arány is elérhető.

  • Múltbeli adatok teljes körű lekérdezése


Az adatbázis-kezelő legújabb verziójának egyik különleges funkciója az "Oracle Total Recall", amellyel a rendszeradminisztrátorok egy korábbi állapotnak megfelelő lekérdezést hajthatnak végre adott adattáblákban. Mindezzel könnyen és praktikusan hozzárendelhetjük az időtényezőt a módosítások nyomon követése, auditálása és megfelelőségi vizsgálata szempontjából.

  • Az adatok maximális rendelkezésre állása


Az Oracle mindig is élen járt azon megoldások kidolgozásában, melyek célja az alkalmazások tervezett és előre nem tervezett rendszerleállástól történő lehető legnagyobb mértékű tehermentesítése volt. Az Oracle Database 11g tovább folytatja a hagyományokat, és a rendszeradminisztrátorok minden eddiginél könnyebben megfelelhetnek a felhasználók rendelkezésre állással kapcsolatos elvárásainak. Szintén a rendelkezésre állással kapcsolatos új elem az Oracle Flashback Transaction, amellyel az eddigieknél könnyebben visszavezethetők a tévedésből kezdeményezett tranzakciók, illetve azok járulékos tranzakciói. A Parallel Backup and Restore funkcióval nagyméretű adatbázisok esetében jelentősen nő a biztonsági mentés és helyreállítás teljesítménye. A "hot patching" módszerrel pedig számottevően javítható a rendszer rendelkezésre állása, hiszen anélkül alkalmazhatók a hibajavítások, hogy az adatbázisokat ahhoz be kellene zárni. Emellett a rendszeradminisztrátorok az új tanácsadó programnak, a Data Recovery Advisornak köszönhetően jelentősen lerövidíthetik a visszaállításból eredő állásidőt, ami a problémafeltárásból, a rendszervisszaállítási tervből és a többszörös meghibásodási helyzetek kezeléséből álló folyamat automatizálásával valósítható meg.

  • Oracle Fast Files


Az új generációs funkció segítségével nagyméretű objektumok (LOB-k), így például képek, nagy szöveges objektumok vagy komplexebb adattípusok, így XML, orvosi képek és háromdimenziós objektumok tárolhatók az adatbázisban. Az Oracle Fast Files révén az adatbázis-alkalmazások a fájlrendszerekhez hasonló teljesítményt érhetnek el. A vállalati adatok szélesebb körének gyors és egyszerű tárolásával a vállalatok részletesebb információkat szerezhetnek saját működésükről és gyorsabban alkalmazkodhatnak a változó viszonyokhoz.

  • Gyorsabb XML


A 11g jelentős teljesítménybeli javulást ért el az XML DB funkció terén, amellyel az ügyfelek natív módon tárolhatják és manipulálhatják az XML-adatokat. A csomag immár támogatja a bináris XML-eket, így az ügyfelek saját alkalmazásaikhoz és teljesítményigényükhöz igazíthatják az XML-ek tárolásának lehetőségeit. Az XML DB-vel az XML adatok az XQuery, a JSR-170 (Java Specification Requestes) és az SQL/XML-szabványokat támogató szabványos kezelőfelületeken keresztül manipulálhatók.

  • Transzparens titkosítás


Az 11g további jelentős fejlesztésekkel öregbíti az Oracle Database biztonsági funkciók terén szerzett hírnevét. Az új verzióban az oszlop szintű titkosításon túl hatékonyabb transzparens adattitkosítást biztosító funkciók (Oracle Transparent Data Encryption) is az ügyfelek rendelkezésére állnak. A program táblatér szintű titkosítást használ, ami teljes táblák, indexek és más adattárolási egységek is titkosíthatók. A titkosítás kiterjeszthető az adatbázisban tárolt LOB-okra is.

  • Beágyazott OLAP-kockák


Az Oracle Database 11g az adattárházak tekintetében is számos újdonságot kínál. A fejlettebb OLAP-kockák immár materializált nézetekként viselkednek az adatbázisban. Ennek eredményeként a fejlesztők szabványos SQL-adatlekérdezéseket futtathatnak, ugyanakkor továbbra is élvezhetik az OLAP-kockák nagy teljesítményét. Az új, folyamatos lekérdezési értesítési (New Continuous Query Notification) funkcióval az alkalmazások rögtön értesülnek az adatbázis-adatokban bekövetkezett fontos változásokról anélkül, hogy az adatbázis állapotát folyamatosan le kellene kérdezniük.

  • Közös adatbáziskapcsolat-kezelés és a lekérdezések eredményeinek gyorsítótárazása


Az Oracle Database 11g kiváló teljesítményű, jól méretezhető és a lehető legjobb minőségű infrastruktúrát kínálja a felhasználók számára. Az Oracle Database 11g tovább erősíti az Oracle elsőségét a teljesítmény és a méretezhetőség terén. Ide tartozik például a Query Result Caches nevű funkció, amely az adatbázis és alkalmazásrétegben leggyakrabban használt funkciókat és a gyakran meghívott adatbázis-lekérdezések és funkciók eredményeit gyorsítótárazza és újból felhasználja. A Database Resident Connection Pooling pedig a nem többszálas alkalmazások közös adatbáziskapcsolat-kezelésével javítja a webes rendszerek méretezhetőségét.

  • Bővített alkalmazásfejlesztés


Az Oracle Database 11g a fejlesztőeszközök széles választékával és karcsúsított, az új verzió fő funkcióit teljes mértékben kihasználó alkalmazásfejlesztési folyamattal örvendezteti meg a fejlesztőket. Ide tartozik például a kliensoldali gyorsítótárazás (Client Side Caching), az alkalmazások teljesítményét növelő bináris XML, az XML feldolgozás, illetve a fájlok tárolása és visszakeresése. Emellett a megoldás része még az új Java fordító , amely az adatbázis-kezelőben futó Java programok gyorsabb futtatását teszi lehetővé külső fordító igénybevétele nélkül; továbbá a .NET alkalmazások Oracle alapon történő fejlesztését elősegítő natív együttműködés a Visual Studio 2005-tel; az Oracle Application Express Access alapú adatmigrációs eszközei, valamint az SQL és PL/SQL rutinok gyors elkészítésére szolgáló, a lekérdezések egyszerű előállítását támogató SQL Developer.

  • Fejlettebb önműködő felügyeleti funkciók és automatizálás


Az Oracle Database 11g felügyeleti funkcióit úgy alakították ki, hogy azokkal a szervezetek egyszerűen felügyelhessék nagyvállalati számítóhálózataikat és meg tudjanak felelni a felhasználók szolgáltatási szintekre vonatkozó elvárásainak. A 11g újabb önműködő felügyeleti és automatizációs funkcióival az ügyfelek csökkenthetik rendszerfelügyeleti költségeiket, ugyanakkor javíthatják az adatbázis-alkalmazás teljesítményét, méretezhetőségét, rendelkezésre állását és biztonságát. Az új felügyeleti funkciók között találhatók az automatikus SQL és memóriahangolás (SQL and Memory Tuning), a rendszeradminisztrátorok számára a teljesítmény növelése céljából a táblák és indexek particionálásához automatikusan tanácsot adó új particionálási segédprogram (Partitioning Advisor), valamint a fürtözött adatbázisok fejlettebb teljesítménymérése. Az Oracle Database 11g Support Workbench nevű egyszerűen használható kezelőfelületén egyrészt megjelennek az adatbázis egészségállapotával kapcsolatos incidensek, valamint azok gyors megoldására vonatkozó tanácsok.

 
 
 

Belépés

 

 

Regisztráció